03.11.2020
Avalda arvamust EL plaanide kohta tolli valdkonnas
Euroopa Komisjon on koostanud teatise, mis väljendab kokkuvõtlikult komisjoni järgmise viie aasta plaane tolli valdkonnas. Muu hulgas plaanib komisjon luua tolliasutustele juurdepääsu erinevatele andmekogudele, näiteks käibemaksu tasumise andmetele ning kehtestada e-kaubanduse platvormidele aruandekohustus tolli ees. Anna hiljemalt 5. novembriks teada, mida arvad EL plaanidest.
Keda puudutab?
Neid ettevõtjaid, kes seoses kauba impordi või ekspordiga puutuvad kokku tolliga. Lisaks ka e-kaubanduses osalevaid platvorme.
Mis on tegevuskava eesmärk?
Viia EL-i tolliliit järgmisele arengutasemele ning tagada sidusam ja tugevam tolliliit.
Millised on olulisemad meetmed, mida komisjon plaanib järgmise viie aasta jooksul võtta?
- Käivitada oma talitustes ELi ühisanalüüsivõimekuse algatus, et hõlbustada andmete kogumist tollilt ja muudest allikatest ja et tolliasutused saaksid neid andmeid paremini kasutada, jagada ning omavahel siduda, mh selleks, et võidelda pettuste vastu. Kõigepealt analüüsitakse andmeid selleks, et tolliasutused saaksid kindlaks teha suure riskiga kaubavood ning seeläbi teha paremini suunatud ja tõhusamaid kontrolle ning optimeerida ressursside kasutamist. Komisjon ja liikmesriigid hakkavad analüüsima ka posti-, kulleri- ja kaubaveoteenust osutavate lennuettevõtjate laadimis- ja saabumiseelseid andmeid.
- Luua tolliasutuste jaoks otsene juurdepääs Eurofisci maksuteabekeskusele (võimalus analüüsida, töödelda piiriülest maksupettust käsitlevat sihipärast teavet ning kooskõlastada järelmeetmeid).
- Luua tolliasutustele juurdepääs käibemaksu tasumise andmetele. Tollil oleks juurdepääs maksete saaja, maksete suuruse ja kuupäevade ning maksja päritoluliikmesriigi kohta.
- Vaadata üle e-kaubanduses osalejate, eelkõige platvormide roll ja kohustused ning 2023. a kehtestada platvormidele aruandekohustus tolli ees.
- Vaadata üle usaldusväärsete kauplejate (volitatud ettevõtjate) nõuete järgimine ning vajadusel kehtestada liikmesriikidele täpsemad jälgimiskohustused.
- Arendada välja ELi ühtne tolliliidese keskkond 2020. aasta neljandaks kvartaliks, kus ettevõtjad saavad täita kõik tollialased ja muud, näiteks tervise, keskkonna ning toodete ja toidu ohutuse ja turvalisusega seotud piiriformaalsused korraga elektrooniliselt.
- Vajadusel kehtestada ühine tollialaste karistuste süsteem.
- Parandada koostööd oluliste kaubanduspartneritega, eelkõige Hiinaga. ELil on kavas leppida enne 2020. aasta lõppu Hiinaga kokku uues strateegilises tollikoostöö raamistikus aastateks 2021–2024.
- Kaaluda EL tolliameti loomist.
- Erinevad tegevused selleks, et kaotada liikmesriikidevahelised erinevused tollikontrollide tegemisel, eeskätt tagades, et kõikidel liikmesriikidel on piisavad väljaõppe saanud inimressursid ning tänapäevased ja usaldusväärsed tollikontrolli seadmed.
Anna teada, mida arvad Euroopa Komisjoni väljapakutud tegevuskavast – milliseid tegevusi toetad, milliseid mitte. Tagasisidet ootan 5. novembriks e-postiaadressile kristina@koda.ee. Ettevõtjatelt saadud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja arvamuse, mille saadan rahandusministeeriumile. Rahandusministeerium kujundab omakorda Eesti positsiooni.