
SAFE ehk tingimuslikud laenulubadused kaitsevõimekusse
27. mail võttis Euroopa Liidu nõukogu võttis vastu määruse, millega luuakse Euroopa julgeolekumeetmete rahastamisvahend (SAFE). SAFEst rahastatakse kiireloomulisi ja suuremahulisi investeeringuid Euroopa kaitsesektori tehnoloogilisse ja tööstuslikku baasi. Eesmärk on suurendada tootmisvõimsust, tagades vajaduse korral kaitsevarustuse kättesaadavuse, ning kõrvaldada olemasolevad võimepuudujäägid, mis lõppkokkuvõttes tugevdab ELi üldist kaitsevalmidust.
Lisaks võimaldab SAFE ELil Ukrainat täiendavalt toetada. See tähendab, et laenu võtab Euroopa Komisjon, et rahastada liikmesriikide kaitsehankeid. SAFE'i kaudu laenab EL kuni 150 miljardit eurot, millest makstakse liikmesriikidele toetust liikmesriikide poolt EKle esitatavate riiklike plaanide alusel. Liikmesriikidel on aega 6 kuud oma plaanide EKle esitamiseks. Väljamaksed tehakse konkurentsivõimelise hinnaga pikaajaliste laenudena, mille maksavad tagasi toetust saavad liikmesriigid. Mastaabisäästu ja koostalitlusvõime tagamiseks ning Euroopa kaitsesektori tehnoloogilise ja tehnoloogilise baasi võimaliku killustatuse vähendamiseks peavad toetust saavad liikmesriigid laenude saamiseks põhimõtteliselt korraldama ühishankeid, milles osaleb vähemalt kaks osalevat riiki.
Piiratud aja jooksul võimaldab SAFE teha ka hankeid, mis hõlmavad ainult ühte liikmesriiki, kui olukord nõuab ja on kiireloomuline vajaduse teha suuri investeeringuid kaitsevarustusse.
Osaleda lubatakse ka mõnedel kolmandatel riikidel. Ukrainat ja EMP-EFTA riike koheldakse liikmesriikidega samadel tingimustel. Neil võimaldatakse ühineda ühishangetga ning on võimalik oste sooritada nende tööstusest.
Samuti võimaldab SAFE ühinevatel riikidel, kandidaatriikidel, potentsiaalsetel kandidaatriikidel ning ELiga julgeoleku- ja kaitsepartnerluse sõlminud riikidel, näiteks Ühendkuningriigil, ühineda ühishangetega.
Lisaks pakub SAFE võimalust sõlmida nende kolmandate riikidega täiendav kahe- või mitmepoolne leping, mille alusel saaks avada abikõlblikkuse tingimused.
SAFE'i kaudu rahastatavad rahastamiskõlblikud tegevused on seotud Euroopa Ülemkogu poolt 6. märtsil 2025 kindlaks määratud prioriteetsete valdkondade esimese loeteluga ja jagunevad kahte kaitseotstarbeliste toodete kategooriasse:
1) laskemoon ja raketid; suurtükiväesüsteemid, sh sügava täppislöögi võimekus; maapealne lahinguvõime ja nende tugisüsteemid, sh sõdurite varustus ja jalaväe relvad; elutähtsa infrastruktuuri kaitse; küberturvalisus; sõjaväeline liikuvus, sh vastuliikuvus;
2) õhu- ja raketitõrjesüsteemid; merepinna ja veealuse võimekusega; droonid ja droonivastased süsteemid; strateegilised võimaldajad, nagu strateegilised õhutranspordi-, õhk-õhk-tankimis- ja C4ISTAR süsteemid ning kosmosevarad ja -teenused; kosmosevarade kaitse; tehisintellekt ja elektrooniline sõjapidamine.
Teise kategooriasse kuuluvate kaitseotstarbeliste toodete suhtes kohaldatakse rangemaid abikõlblikkuse tingimusi, mis eeldavad, et töövõtjatel peab olema võimalus otsustada hangitava kaitseotstarbelise toote määratlemise, kohandamise ja arendamise üle.
Mõlema tootekategooria puhul tuleb hankelepingutega tagada, et väljastpoolt ELi, EMP-EFTA riike ja Ukrainast pärit komponentide maksumus ei ületa 35 % lõpptoote komponentide hinnangulisest maksumusest.
SAFE abil loodetakse suurendada koostalitlusvõimet, jätkata tööstuskoostööd ja tagada usaldusväärsete partneritega vastastikune juurdepääs tipptasemel tehnoloogiale.
SAFE jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas, st 29. mail 2025.
Euroopa Liidu nõukogu materjale vahendas Reet Teder