
Ettevõtted saavad anda panuse Eesti küberkaitsesse
Igal aastal toimub Tallinnas maailma suurim ja keerukaim küberkaitseõppus „Locked Shields“, mida korraldab NATO küberkaitsekoostöö keskus. See reaalajas toimuv õppus simuleerib päriselu kriise, kus rahvusvahelised meeskonnad peavad kaitsma elutähtsat taristut, lahendama õiguslikke dilemmasid ja tegema strateegilisi otsuseid poliitilise surve all.
Enne põhiharjutust toimub ametlik eelõppus „Locked Shields Partners Run“, mis pakub väärtuslikku võimalust oma oskusi proovile panna nii erasektori ettevõtetel, teadusasutustel kui ka avaliku sektori spetsialistidel. Fookuses on valdkondadevaheline meeskonnatöö ja küberkaitsestrateegiate proovilepanek keerulistes ja ettearvamatutes olukordades. Õppuse juht Dan Ungureanu on rõhutanud, et sealt saadud tagasiside kujundab otseselt põhiharjutuse sisu ja tugevdab valdkondadevahelist valmisolekut.
Eesti meeskondade edu rahvusvahelises konkurentsis
Tänavu osales eelõppusel 14 rahvusvahelist meeskonda. Esikoha saavutas Tartu Ülikooli ja Kaitseliidu ühistiim, mis kinnitab Eesti tugevust küberkaitse vallas. Tiimi edu taga oli mitmekesine koostöö, kuhu panustasid ka CyberFish, Cybernetica, Häkkerikoda, gotoAndPlay, Glia, Bolt, META Advisory, Dicefinger, Põltsamaa vallavalitsus, Rahvusarhiiv, GuavaHR ja Trimble Inc. Esikohale jõudmine näitab hästi, kuidas erineva taustaga organisatsioonid saavad ühiselt ja edukalt kriisidele vastu astuda.
Selle aasta õppuse üks suuremaid uuendusi oli ajakohane pilvepõhine taristu, mis võimaldas realistlikumat simulatsiooni ja pakkus osalejatele sisukamat tagasisidet. Stsenaariumis esitati osalejatele keerulisi ülesandeid – tuli reageerida rünnakutele elutähtsate teenuste vastu, samal ajal kui taustal eskaleerusid valeinfokampaaniad, poliitiline surve ja taristuprobleemid. Kõik see toimus reaalajas, testides nii tehnilist valmisolekut kui ka strateegilist otsustusvõimet.
Esimest korda osales gotoAndPlay tiim õppusel 2023. aastal ja huvi selle vastu on meeskonnas iga aastaga kasvanud. Tänavused osalejad tõid välja, et õppuse üldine õhkkond oli realistlikult pingeline, kuid samas positiivne – keegi ei oodanud täiuslikku kaitset kõikide rünnakute vastu. Fookus oli pigem sellel, kuidas paratamatute tõrgete keskel võimalikult palju süsteeme päästa ja teha kiireid otsuseid kaose keskel. Vaatamata asja keerukusele säilis osalejatel hea tuju – kogu protsessi võeti mänguliselt ja õpikogemus oli selgelt esiplaanil.
Kuidas ettevõtted saavad õppusega liituda?
„Locked Shields Partners Run“ on võimalus anda panus Eesti ja meie liitlaste digitaalsesse julgeolekusse – seal sünnivad uued lahendused, tugevneb koostöö eri sektorite vahel ning kujunevad erinevad küberkaitsepraktikad. Osalemishuvi korral saab kokku panna oma meeskonna, kuid võib ka kontakteeruda TalTechi või Tartu Ülikooliga. Just need tiimid on avatud koostööle erasektori spetsialistidega, kel on huvi ja kompetents panustada riigikaitsesse kübervaldkonnas.
Autor: Janeli Kurvits, PLAY & NOPE Alliance’i turundusspetsialist
Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas "Teataja"