Vasta veebiküsitlusele ELi süsiniku piirimeetme võimaliku laiendamise kohta tootmisahela järgmistele etappidele?
Mis on konsultatsiooni eesmärk?
Planeeritud muudatuste eesmärk on tegeleda tootmisahela järgnevale etapile süsinikuheite ülekandumise riskiga ja võidelda seeläbi kliimamuutuste vastu, vähendades ülemaailmseid kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
Keda mõjutab?
- ettevõtjad, kes tegelevad SPIMiga hõlmatud algkaupade (SPIM hõlmab praegu tsementi, rauda ja terast, alumiiniumi, väetisi, elektrit ja vesinikku, sealhulgas elektrienergiat) ja tootmisahela järgneva etapi kaupade tootmise, nendega kauplemise ja ladustamisega.
Mis on SPIM?
SPIM on ELi tasandi vahend, millega võrdsustatakse ELis ja välisriigis toodetud kaupade eest makstav süsinikuhind. SPIM on kliimat toetav vahend, millega hoida ära süsinikuheite ülekandumise riski. Süsinikuheite ülekandumine toimub siis, kui ELi tööstusharud liiguvad süsinikuhinna tõttu kolmandatesse riikidesse või kui import nendest riikidest asendab vähese heitega ELi tooteid. SPIM hõlmab praegu tsementi, rauda ja terast, alumiiniumi, väetisi, elektrit ja vesinikku, tagades, et impordile kohaldatakse sama süsinikuhinda, mida kohaldatakse ELi tootmisele ELi heitkogustega kauplemise süsteemi raames. SPIMi kohaldamisala laiendamise eesmärk on hoida ära süsinikuheite ülekandumist järgnevatele etappidele, st süsinikuheite ülekandumise riski tarneahela hilisematele etappidele.
Milliseid küsimusi komisjon konsultatsiooni raames küsib?
Mõned näited konsultatsiooni küsimustest:
- Kas SPIMi kohaldamisala võimaliku laiendamisega tootmisahela järgmiste etappide toodetele vähendaks süsinikulekke riski ELis toodetud järgmiste etappide toodete puhul?
- Kas SPIMi kohaldamisala võimaliku laiendamisega tootmisahela järgmiste etappide toodetele suurendaks kulusid ELi tootjatele, kes ostavad järgmiste etappide toodeteid?
- Kas SPIMi laiendamine järgmiste tootmisetappide toodetele suurendaks märgatavalt halduskoormust ELi importijatele, kes impordivad järgmiste tootmisetappide tooteid?
Vasta veebiküsitlusele SIIN ja anna tagasisidet ELi süsiniku piirimeetme laiendamise kohta. Tagasisidet ootan hiljemalt 22. augustiks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.