23.07.2025
Mida arvad plaanitavatest muudatustest töötamiseks antud tähtajalise elamisloa paindlikumaks muutmisel?
Siseministeerium on koostanud välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega võimaldatakse välismaalasele töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal töökohavahetust ilma, et ta selleks uut elamisluba peaks taotlema ning
lubatakse välismaalasel töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal olla tööta. Anna hiljemalt 20. augustiks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on Eesti õigusesse üle võtta üle ELi direktiiv 2024/1233.
Keda mõjutab?
- ettevõtted, kes soovivad tööle võtta juba kehtivat töötamiseks antud tähtajalist elamisluba omavat välismaalast
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatuste kohaselt ei kohaldata töötukassa loa nõuet töökohavahetuse puhul, kui välismaalane on töötanud tähtajalises elamisloas kindlaks määratud tööandja juures vähemalt 12 kuud (eelnõu § 1 p 5).
- Plaanitavate muudatuste kohaselt võib edaspidi välismaalane vahetada töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal tööandjat, kui tööandja esitab Politsei- ja Piirivalveametile (PPA) töökohavahetuse registreerimise taotluse ja PPA on kontrollinud, et töötamine uue tööandja juures vastab elamisloa andmise tingimustele, ning registreerinud töökohavahetuse (eelnõu § 1 p 6). PPA asendab töötamiseks antud tähtajalises elamisloas kindlaks määratud töötamise tingimused uue tööandja juures töötamise tingimustega (eelnõu § 1 p 8). Seega eelnõu muudatuste järgselt ei ole vaja töökohavahetusel enam taotleda uut töötamiseks antud tähtajalist elamisluba.
- Eelnõus sätestatakse, et välismaalane võib töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal vahetada töökohta sama tööandja juures ilma töökohavahetuse registreerimise nõudeta, kui välismaalane vahetab töökohta sama tööandja juures, elamisloas kindlaks määratud tingimused peale töökoha ei muutu ja uuele töökohale esitatavad kutse- ja kvalifikatsioonitingimused ei muutu. (eelnõu § 1 p 6). Kui need eeldused ei ole täidetud, kohalduvad samad tingimused mis tööandja vahetamse korral ehk tööandja peab esitama PPA-le töökohavahetuse registreerimise taotluse ja PPA kontrollib, et töötamine uue tööandja juures vastab elamisloa andmise tingimustele, ning registreerinud töökohavahetuse ui välismaalane vahetab töökohta sama tööandja juures, asendab PPA töötamiseks antud tähtajalises elamisloas kindlaks määratud töötamise tingimused uuel töökohal töötamise tingimustega (eelnõu § 1 p 8).Kehtiva korra kohaselt, kui töötamise tingimused muutuvad või kutse- ja kvalifikatsioonitingimused muutuvad, tuleb sama tööandja juures töökoha vahetamisel taotleda välismaalasel uut elamisluba ning tööandjal esitada selle juurde kutse.
- Eelnõuga sätestatakse erisus, mille kohaselt ei lubata kehtiva töötamiseks antud tähtajalise elamisloa alusel vahetada tööandjat, kui välismaalasel on elamisluba ettevõtjasiseselt üleviidud töötajana või lähetatud töötajana (eelnõu § 1 p 6). Neil on võimalik taotleda uut tähtajalist elamisluba töötamiseks, kui nad näiteks lähetuse jooksul leiavad uue tööandja Eestis ning soovivad tema juures tööle asuda.
- Plaanitavate muudatuste kohaselt, kui välismaalane on töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal asunud tööle uue tööandja juures, võtab uus tööandja üle kutsuja kohustused alates tema juurde tööle asumisest. See tähendab, et kui PPA on andnud loa töökoha vahetuseks, siis alates uue tööandja juurde tööle asumisest ei ole välismaalase varasemal tööandjal enam kutsuja kohustusi, vaid need lähevad sama elamisloa alusel uuele tööandjale (eelnõu § 1 p 14)
- Plaanitavate muudatuste kohaselt soovitakse lubada töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal välismaalasel olla teatud kindla perioodi tööta (eelnõu § 1 p 13). Kehtiva Eesti töörände regulatsiooni kohaselt ei ole välismaalasel, kellel on antud tähtajaline elamisluba töötamise eesmärgil, lubatud olla tööta. Tööta jäämise põhjus, sh asjaolu, kas töösuhe lõppes tööandjast või välismaalasest tuleneval põhjusel, ei oma tähtsust. Lubatud tööta olemise perioodi kestus oleneb sellest, kui pikalt on välismaalasel olnud töötamiseks antud tähtajaline elamisluba. Eelnõu kohaselt võib ta olla tööta kuni kolm kuud, kui tal on töötamiseks antud tähtajaline elamisluba olnud alla kahe aasta. Kui välismaalasel on töötamiseks antud tähtajaline elamisluba olnud vähemalt kaks aastat, võib ta olla tööta kuni kuus kuud. Seejuures võib tööta olemise periood jaguneda elamisloa kehtivusaja jooksul. See tähendab, et välismaalane võib elamisloa kehtivusaja jooksul olla tööta rohkem kui üks kord, kuid tema kogu tööta olemise periood kokku tema töötamiseks antud tähtajalise elamisloa kehtivusajal ei tohi ületada seaduses sätestatud perioodi.
- Plaanitavate muudatuste kohaselt sätestatakse piirang, et kui töötamiseks antud tähtajalise elamisloa või selle pikendamise taotluse riigilõivu tasub välismaalase tööandja, ei ole tööandjal õigus seda tasu välismaalaselt sisse nõuda (eelnõu § 1 p 2).
- Eelnõuga sätestatakse tööandjale kohustus hüvitada välismaalasele töötamiseks antud elamisloa riigilõiv, kui ta on selle välismaalaselt sisse nõudnud. Samuti täiendatakse seadust sätestades tööandjale karistuse, kui ta on välismaalaselt nõudnud sisse töötamiseks antud elamisloa riigilõivu. Karistuse suurus on rahatrahv kuni 2400 euro ulatuses (eelnõu § 1 p 17 ja 18).
- Muudatuse järgselt võimaldatakse PPA-l arvestada tööandja ebausaldusväärsuse hinnanguga ka töökohavahetuse registreerimise taotluse puhul (eelnõu § 1 p 1).
- Plaanitavate muudatuste kohaselt töötukassa enam ei maksa sotsiaalmaksu nende osalise või puuduva töövõimega inimeste eest, kes töötavad Eestis lühiajalise töötamise eesmärgil antud pikaajalise viisa alusel (eelnõu § 6). Praegu maksab töötukassa sotsiaalmaksu äriühingu, mittetulundusühingu, sihtasutuse või füüsilisest isikust ettevõtja töötaja eest, kes on osalise või puuduva töövõimega isik ning kelle eest sotsiaalmaksu maksmiseks on tööandja esitanud vastava taotluse.
Millal jõustuvad muudatused?
Plaanitavad muudatused jõustuvad jõustub 2026. aasta 22. mail.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 20. augustiks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan siseministeeriumile.