Kas toetad, et edaspidi saab notari kaudu majandusaasta aruande esitada ainult erandjuhtudel?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on viia määrus kooskõlla 2025. aasta 17. jaanuaril jõustunud raamatupidamise seadusega.
Keda mõjutab?
- majandusaasta aruannete esitajaid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatustega muudetakse justiitsministri 28. detsembri 2005. a määrust nr 59 „Kohtule dokumentide esitamise kord“.
- Eelnõuga muudetakse määruse § 12 lg 3 sõnastust ning sätestatakse, et juhul kui raamatupidamiskohustuslane ei lähtu majandusaasta aruande koostamisel raamatupidamise seaduse üldreeglite järgi, kuid peab kohtule eelnimetatud dokumendid esitama, teeb seda aruandluskeskkonnas PDF-vormingus. Kestlikkusaruannet sisaldava majandusaasta aruande koostamisel peab raamatupidamiskohustuslane järgima raamatupidamise seaduse § 25 lõikes 1 sätestatud vormistusnõudeid (iXBRL ehk Inline eXtensible Business Reporting Language vormingus), märgistades kogu majandusaasta aruande. (eelnõu p 2).
- Plaanitavate muudatuste kohaselt edaspidi ei pea majandusaasta aruannet digitaalallkirjastama, kui majandusaasta aruanne ja sellega koos esitatavad dokumendid on aruandluskeskkonnas koostatud, kinnitatud ja esitatud ning aruande kinnitaja ja esitaja on turvalisel viisil tuvastatud. Auditeeritava majandusaasta aruande puhul jääb kehtima seni kehtinud nõue aruanne digitaalallkirjastada (eelnõu p 3).
- Eelnõuga muudetakse määrust nii, et edaspidi saab majandusaasta aruande esitada notari kaudu vaid erandjuhul (eelnõu p 4). Kehtiva normi kohaselt saab majandusaasta aruande esitada kas aruandluskeskkonna või notari kaudu, kuid muudatuste eesmärk on muuta aruandluskeskkond peamiseks aruannete esitamise viisiks ning võimaldada notari kaudu aruannete esitamine vaid juhtudel, kui aruannet ei saa mingil põhjusel aruandluskeskkonna kaudu esitada.
- Plaanitavate muudatustega lisatakse määrusesse uus säte, mis reguleerib, millal on lubatud majandusaasta aruanne esitada notari kaudu (eelnõu p 5). Edaspidi võib notari kaudu aruannet esitada, kui
1) raamatupidamiskohustuslasel puudub Eesti isikukoodiga esindusõiguslik isik;
2) raamatupidamiskohustuslase esindusõiguslikul isikul puudub autentimise või digitaalallkirjastamise võimalus aruandluskeskkonnas;
3) majandusaasta aruanne on koostatud paberkandjal ning aruanne esitatakse volitatud isiku vahendusel;
4) raamatupidamiskohustuslane ei saa muul põhjusel esitada aruandluskeskkonnas majandusaasta aruannet.
- Plaanitavate muudatuste kohaselt peab edaspidi elektrooniliselt notarile esitatud majandusaasta aruanne olema nii aruande esitaja poolt digitaalallkirjastatud kui ka raamatupidamiskohustuslase esindusõigusliku isiku poolt paberkandjal allkirjastatud. Praegu sätestab määrus, et notarile elektrooniliselt esitatud majandusaasta aruanne peab olema digitaalallkirjastatud (eelnõu p 6).
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal muudatused jõustuvad.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 13. maiks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.