Anna teada, mida arvad kasvuhoonegaaside heite vähendamise kohta
Mis on konsultatsiooni eesmärk?
Konsultatsiooni eesmärk on ellu viia roheleppe kliimaneutraalsuse eesmärke ning seetõttu soovitakse muuta ja uuendada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust 2018/842 (nn jagatud kohustuse määrus, edaspidi: määrus) sellisel viisil, et aastaks 2030 oleks kasvuhoonegaaside heidet vähendatud 55% võrreldes 1990. aasta tasemega ning see oleks kooskõlas EL kliimaambitsiooni tõstmise eesmärgiga.
Määrusega on liikmesriikidele seatud riiklikud sihttasemed kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks aastaks 2030 nendes sektorites, mis ei kuulu Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi. Kehtiva määruse alusel on Eestil kohustus vähendada kasvuhoonegaaside heidet -13% aastaks 2030 (vrdl a. 2005) järgmistes sektorites summaarselt: transport, põllumajandus, väikesemahuline energeetika (energiatootmine alla 20 MW nimisoojusvõimsusega seadmetes), jäätmekäitlus, tööstuslikud protsessid (peamiselt fluoritud kasvuhoonegaaside kasutamine).
Keda mõjutab?
Peamiselt mõjutab järgnevaid ettevõtteid:
- transpordi ettevõtteid;
- põllumajandusega tegelevaid ettevõtteid;
- väikesemahulise energeetikaga tegelevaid ettevõtteid;
- jäätmekäitlusega seotud ettevõtteid;
- ettevõtteid, mis on seotud tööstuslike protsessidega.
Millistele küsimustele ootab Euroopa Komisjon vastuseid?
Näited küsimustest:
- Kas näete vajadust jaotuskriteeriumite muutmiseks?
- Kas teie arvates on määruse alusel kehtestatud liikmesriikidele piisavalt tõhusad reeglid, et tagada 2030. aastaks seatud kliimaambitsiooni eesmärk?
- Kui suurendataks kogu Euroopa Liidus 2030. aastaks kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärke, siis millised oleksid kõige ajakohasemad kriteeriumid hindamaks kasvuhoonegaaside vähendamise kohustuste jaotamist erinevatele liikmesriikidele?
- Kas teie hinnangul on vajalik hetkel olemasolevaid kohustusi määruses märgitud sektorites suurendada?
Komisjon kavatseb määruse muutmise algatusega välja tulla 2021. aasta juuniks.
Valikvastustega küsimustikule on võimalik vastata SIIN. Küsimustik on inglise keeles ning tagasisidet on võimalik anda kuni 5. veebruarini.