Anna teada, kas toetad kemikaaliseaduse muutmist?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on tuleohtlike gaaside ajutisel käitlemisel tagada kõrgel tasemel ohutus nii inimestele kui ka keskkonnale ilma praegu kehtiva aeganõudva menetluseta ning säilitada ettevõtjatele konkurentsivõime, maandada riskid ning tagada tule- ja plahvatusohutu keskkonna kõrge tase.
Keda mõjutab?
- gaasiettevõtjad, kes soovivad pakkuda ajutiste gaasimahutite teenust tuleohtlike gaaside käitlemisel erakorraliste remonttööde jaoks kuni 50 tonni gaasi koguse juures
- tuleohtlike veeldatud gaaside (nt LNG, LPG, jt) käitlejaid kuni 10 tonni käitlemisel
- ettevõtjad, kes oma igapäevatöös soovivad gaasi kasutada
- surve- ja gaasiveoanumate auditeerijad.
Millised on plaanitavad lahendused?
Ajutiste gaasiveoanumate kasutamse lubamine (VTK lk 10-11)
- Kehtiv kemikaaliseadus (edaspidi KemS) ei reguleeri ajutist ohtlike kemikaalide käitlemist. Seadus ei eristata hetkel, kas ohtlikke kemikaale käideldakse kaks nädalat või kaks aastat. Kui käideldav ohtliku kemikaali kogus ületab kemikaali ohtlikkuse alammäära, tuleb taotleda käitamisluba ning käitamisloa menetlus võtab minimaalselt aega 2–3 kuud.
- VTK kohaselt soovitakse luua erisus ajutiste gaasiveoanumate kasutamise lubamiseks. See tähendab, et luuakse eriregulatsioon üksnes tuleohtlike gaaside ajutiseks kasutamiseks gaasiveoanumates erakorraliste remonttööde tegemiseks.
- Tulenevalt pidevalt muutuvast majanduskeskkonnast, mida ettevõtetel ei ole võimalik alati ette planeerida, tuleb KemS-is võimaldada ajutise gaasiveoanuma kasutamist erakorraliste ja ettenägematute remonttööde jaoks TTJA ja PäA kooskõlastuse või heakskiidu alusel ilma KemS-i kohase käitamisloata.
Tuleohtlike veeldatud gaaside käitamisloata käideldava koguse tõstmine (VTK lk 11-19)
- Kehtiv KemS seab käitamisloa kohustuse alates 5 tonnist tuleohtlike veeldatud gaaside käitlemisele. Ettevõte peab esitama käitamisloa taotluse, mis sisaldab teabelehte, riskianalüüsi ja ettevõtte hädaolukorra lahendamise plaani ning riskianalüüsi kokkuvõtet.
- Kui käitamisloa alammäära tõsta 5 tonni pealt 10 tonni peale, kaob käitamisloa omamise kohustus 138 juba käitamisloaga käitisel ehk alles jääks 65 käitist, kes käitlevad tuleohtlikke veeldatud gaase kokku üle 10 tonni ja alla 50 tonni.
- Sektori huvi on, et tuleohtlike veeldatud gaaside käitlemise alammäära kogus tuleks tõsta 5 tonni pealt 10 tonni peale, sest ettevõtjate väitel üldine ohutase seeläbi ei suurene.
- Ministeerium on selgitanud, et viimase viie aasta jooksul kontrollis Päästeamet ohuprognoosi alusel kõiki tanklaid ja vedelgaasipaigaldisi ning selgelt joonistus välja, et vedelgaasipaigaldiste ja eriti tanklate järelevalves korduvad aastast aastasse samad puudused, millele tähelepanu juhitakse ja mida lahendatakse. Sellest tulenevalt on VTK-s kirjas, et arvestades üldist ohutaseme märkimisväärset tõusu, tegi ministeerium ettepaneku mitte tõsta tuleohtlikke veeldatud gaaside C-kategooria alammäära 5 tonni pealt 10 tonni peale.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 3. juuniks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.