
Kas IT-sektor vajab rohkem naisliidreid?
Tehnoloogiasektor on kiirelt arenev ja nõudlus oskuslike spetsialistide järele aina kasvab. Ometi on naiste osakaal selles valdkonnas jätkuvalt madal. OECD andmetel soovib vaid 0,5% 15-aastastest tüdrukutest saada IKT-spetsialistiks, samal ajal kui poiste seas on see protsent kümme korda kõrgem. Eestis on naiste osakaal IKT-sektoris 22%, ent juhtivatel positsioonidel on neid veelgi vähem. Sama tõsine teema on Eestis sooline palgalõhe, eriti IKT sektoris. Statistikaameti andmetel oli 2018. aastal IKT-valdkonnas töötavate meeste brutotunnitasu 25% kõrgem kui naistel . Kuigi üldine sooline palgalõhe on viimastel aastatel vähenenud, oli see 2023. aastal siiski 13,1%.
ITL võttis vastu väljakutse ning lõi ITL Naisjuhtide Klubi – initsiatiivi, mille eesmärk on võimestada naisjuhte ja luua neile paremaid võimalusi tehnoloogiasektoris.
ITL Naisjuhtide Klubi: Sooliste Stereotüüpide Murdmine ja Naiste Võimestamine Tehnoloogiasektoris
2023 aastal loodud ITL Naisjuhtide Klubi ei ole pelgalt arutelukoht – see on aktiivne kogukond, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ja murda soolisi stereotüüpe tehnoloogia- ja juhtimisvaldkonnas, luua tugevaid võrgustikke ja mentorlusprogramme, mis toetavad naiste karjäärikasvu, vähendada palgalõhet ja edendada võrdseid töötingimusi ning inspireerida noori tüdrukuid IT-d õppima ja sellesse sektorisse sisenema.
IT-sektoris ei ole naiste puudumine ainult Eesti probleem – see on ülemaailmne väljakutse. Samas on selge, et mitmekesisem juhtkond toob kaasa paremad ärilised otsused ja suurema innovatsiooni. Sooviga Eesti tehnoloogiasektori võimekust veelgi kasvatada ongi ellu kutsutud Naisjuhtide Klubi, kui täiesti uus koostööteenus meie liikmetele. ITL Naisjuhtide Klubi eestvedamisel oleme algatanud uued tegevused nagu: kogemusvahetus kohtumised, parimate praktikate vahendamine, eeskujude kaardistamine ja soolise võrdõiguslikkuse poliitikate kujundamine organisatsioonis. Meie eesmärk on pakkuda tuge, koolitusi ja praktilisi lähenemisi, mis aitavad naistel juhina kasvada ning ka teisi naisi kaasa tuua.
ITL tulevikuplaanid tehnoloogiasektori mitmekesisuse edendamisel
ITL Naisjuhtide Klubi ei piirdu ainult olemasolevate algatustega, vaid vaatame pidevalt ka tulevikku. Meie eesmärk on laiendada mentorlusprogrammi, et veel rohkem naisi saaks tuge ja juhendamist. Samuti plaanime sotsiaalkampaaniaid, et murda stereotüüpe ja tõsta teadlikkust. Üks oluline teema on ka palgalõhe vähendamine. Järgmistes töötubades oleme planeerinud juba järgmisi teemasid: läbirääkimisoskused, palgasüsteemide läbipaistvus, juhtkonna ja personaliosakonna koostöö, paindlikud töötingimused, mis kõik toetavad võrdset kohtlemise arengu ning teadlikkuse kasvamist organisatsioonis.
Rahvusvaheline koostöö on samuti fookuses. Tihti kuuleme, et naised ei näe ennast tehnoloogiasektoris, sest neil puuduvad eeskujud. Meie klubi toob kokku edukaid naisjuhte, kes jagavad oma lugusid ja inspireerivad järgmisi põlvkondi. Otsime võimalusi teha koostööd teiste riikide sarnaste organisatsioonidega, et tuua Eestisse parimaid praktikaid ja luua globaalseid võrgustikke.
Üks pikaajalisemaid eesmärke on naiste suurem kaasamine tehnoloogiasektori otsustusprotsessidesse. Mida rohkem naisi on juhtivatel kohtadel, seda mitmekesisemad ja paremad on meie otsused. ITL Naisjuhtide Klubi töötab selle nimel, et tulevik oleks kaasavam ja võrdsem. Kuigi Klubi on oluline algatus selles suunas, siis edu saavutamiseks on vaja kõigi osapoolte – haridusasutuste, ettevõtete ja poliitikakujundajate – koostööd. Ainult nii saame luua kaasavama ja võrdsema tehnoloogiasektori, mis peegeldab kogu ühiskonna potentsiaali.
Artikkel valmis INFIMO projekti raames: www.infimo.org