- Uudised
- Jõustus käibemaksu digiajastu pakett, mille tulemusel lähiaastatel ootab ettevõtjaid ees ulatuslikud muudatused

Jõustus käibemaksu digiajastu pakett, mille tulemusel lähiaastatel ootab ettevõtjaid ees ulatuslikud muudatused
14. aprillil 2025 jõustus käibemaksu digiajastu pakett (ViDA – VAT in the Digital Age), mille eesmärk on kaasajastada ja ühtlustada ELi käibemaksusüsteemi vastavalt digimajanduse arengutele. Reformi rakendamine toimub järk-järgult kuni 2035. aastani ning toob kaasa olulisi muudatusi e-arveldamises, platvormimajanduses ja piiriüleses maksuarvestuses.
E-arveldamine ja reaalajas aruandlus
Alates 1. juulist 2028 võivad liikmesriigid vabatahtlikult kehtestada nõude, et piiriüleste B2B-tehingute käibemaksuaruandlus muutub digitaalseks ja põhineb e-arvetel. Alates 1. juulist 2030 muutub see nõue aga kohustuslikuks kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides.. Ettevõtted peavad edastama tehinguandmed automaatselt oma maksuhaldurile, kes jagab neid teiste liikmesriikide ametkondadega. Selle eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ja lihtsustada aruandlust. Nõue tuleneb käibemaksudirektiivi (2006/112/EÜ) muudatustest, mille kohaselt peavad liikmesriigid oma siseriiklikku õigust vastavalt muutma.
Platvormimajanduse maksustamine
Alates 1. juulist 2028 peavad lühiajalist majutust ja reisijateveoteenuseid vahendavad platvormid (nt Airbnb, Uber) tasuma käibemaksu juhtudel, kus teenusepakkujad ise seda ei tee. Tegemist on Euroopa Liidu direktiivist tuleneva kohustusega, mille liikmesriigid peavad oma õigusesse üle võtma. Muudatus peaks tagama võrdsema konkurentsi traditsiooniliste teenusepakkujatega ja vähendama maksulünki.
Ühtne käibemaksuregistreerimine ja pöördmaksustamine
Alates 1. jaanuarist 2027 laieneb olemasolev One-Stop Shop (OSS) süsteem, võimaldades ettevõtetel täita käibemaksukohustusi mitmes liikmesriigis ühe portaali kaudu. See muudatus tuleneb Euroopa Nõukogu määrusest ja on otsekohalduv, mistõttu ei vaja ülevõtmist siseriiklikku õigusesse.
Lisaks muutub pöördmaksustamine kohustuslikuks teatud piiriülestes B2B-tehingutes, kus tarnija ei ole maksukohustuslasena registreeritud tarne riigis. See muudatus tuleneb käibemaksudirektiivi muudatusest, mille liikmesriigid peavad oma õigusesse üle võtma. Näiteks, kui Eestis registreeritud ettevõte ostab teenuse Saksamaa ettevõttelt, kes ei ole Saksamaal käibemaksukohustuslasena registreeritud, peab alates 2027. aastast käibemaksu deklareerima ja tasuma Eesti ettevõte (ostja).
Lisateavet käibemaksu digiajastupaketi kohta leiate Euroopa Komisjoni ametlikult veebilehelt SIIT. Jõustunud õigusaktiga saab tutvuda SIIN.