Isikustamata ümbrikupalga maksustamine sotsiaalmaksuga peab tuginema kindlatele tõenditele
Rahandusministeerium avalikustas hiljuti tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega muudetakse isikustamata ümbrikupalga maksustamist nii, et edaspidi on maksuhalduril võimalik ümbrikupalga väljamakse tuvastamisel seda käsitada erisoodustusena, millelt tuleb tasuda nii tulu- kui sotsiaalmaksu. Täna on maksuhalduril võimalik isikustamata ümbrikupalga puhul nõuda üksnes tulumaksu kui ettevõtlusega mitteseotud kulu.
Koda andis rahandusministeeriumile teada, et toetab eelnõu eesmärki takistada maksudest kõrvalehoidumist ja tagada seeläbi ausat konkurentsi.
Samas rõhutasime, et maksu- ja tolliamet ei tohi maksumenetluse käigus hakata liiga lihtsalt ja kergekäeliselt ettevõtete teatavaid tegevusi tõlgendama kui ümbrikupalga maksmist, mille tulemusel on võimalik nõuda nii tulu- kui ka sotsiaalmaksu maksmist.
Näiteks ei tohi maksu- ja tolliamet maksumenetluses otsust tehes tugineda ainult sellele, et ettevõte on oma kontolt sularaha välja võtnud ning eeldada, et ettevõte on sellega maksnud mõnele töötajale ümbrikupalka.
Iga tuvastamata makse või tegevuse lugemine ümbrikupalgaks ja selle maksustamine sotsiaal- ja tulumaksuga ei ole põhjendatud ning maksu- ja tolliamet peab suutma kindlatele tõenditele tuginedes tõendada, et ettevõtte maksis töötajale ümbrikupalka.
Rahandusministeerium prognoosib, et muudatuse tulemusena suureneb sotsiaalmaksu laekumine 1,7 miljoni euro võrra aastas.
Hetkel ei ole teada, kas ja millises sõnastuses jõustub plaanitav muudatus.
Isikustamata ümbrikupalga maksustamist puudutava eelnõuga saad lähemalt tutvuda siin.