07.05.2025
Räägi kaasa, milline võiks olla EL-i tehisaru ja pilveandmetöötluse arendamise määrus
Euroopa Komisjon on avanud avaliku konsultatsiooni, et koguda tagasisidet uue EL tehisaru ja pilveandmetöötluse arendamise määruse ettevalmistamiseks. Komisjon soovib ettevõtjate seisukohti näiteks seoses ELi arvutusvõimekuse puudujäägiga seotud praeguste ja esilekerkivate probleemidega, keskendudes pilve- ja servarvutusele ning nende võimaldavatele tehnoloogiatele. Anna hiljemalt 15. maiks tagasisidet, mida arvad Euroopa Komisjoni plaanist ja milliseid tingimusi peaks uus õigusakt sisaldama.
Mis on plaanitava tehisintellekti ja pilvandmetöötluse määruse eesmärk ja sisu?
Plaanitava määruse eesmärk on Euroopa pilve- ja tehisaru taristu suutlikkuse lünkasid ja probleeme vähendada. Lünkade vähendamiseks soovitakse plaanitava määrusega:
- edendada teadusuuringuid ja innovatsiooni, mis kiirendavad pilvandmetöötluse ja tehisintellekti vallas andmetöötlustaristute ja andmekeskuste kestlikuks muutmist. Selleks suurendatakse tehisintellektipõhise andmetöötluse kestlikkust kogu andetöötlusprotsessis ning parandatakse andmekeskustes toitehaldust, jahutust, üldisi toiminguid ning ühendamist energia- ja veesüsteemidega.;
- hõlbustada erainvesteeringute tegemist pilvandmetöötluse ja tehisintellekti võimsuse kestlikku suurendamisse, et kolmekordistada järgmise 5–7 aasta jooksul ELi andmetöötlusvõimsus. Selleks edendatakse ja luuakse sobivaid tingimusi, mis võimaldavad meelitada investeerima kestlikesse andmekeskustesse kogu ELis ja nendesse investeerimist toetada. Eelkõige kõrvaldatakse sellised takistused nagu pikk loamenetlus, lahendatakse energia, vee, maa ja kapitali saadavuse probleemid ning pakutakse kooskõlas kohaldatavate riigiabi eeskirjadega võimalikku rahalist toetust sellistele andmekeskustele, mis annavad suure panuse innovatsiooni ja kestlikkusse;
- võtta meetmeid, millega suurendatakse ELis asuvate pilvandmetöötlusteenuste osutajate turvalise andmetöötluse võimsust. Selleks tagatakse kindlaks määratud äärmiselt kriitiliste kasutusjuhtude jaoks väga turvaliste ELi päritolu pilvandmetöötlusteenuste saadavus ning luuakse ELi pilvandmetöötlussektori jaoks tingimused, mis võimaldavad neil kõnealuste kasutusjuhtude jaoks välja töötada turvalised andetöötlusvõimed.
Keda mõjutab?
- Pilve-, serv-, telekommunikatsiooni teenusepakkujaid
- Andmekeskuste operaatoreid
- Tehisintellekti arendajad ja pakkujaid
- Pilve-, serv-, telekommunikatsiooni- ja tehisintellekti kasutajaid
- Finantsasutusi, investoreid, digitaristu fonde
Konsultatsiooni olulisemad teemad:
- Andmekeskuste Arendamine: Küsitakse arvamust andmekeskuste rajamise ja laiendamisega seotud väljakutsete kohta ELis. Eelkõige huvitab Komisjoni, millised on peamised takistused, mis mõjutavad andmekeskuste rajamise otsuseid, nagu näiteks juurdepääs maale, energiaressurssidele, ehitusload ja regulatsioonid.
- Pilve- ja Edge-teenuste pakkujad: Konsultatsioon käsitleb ka pilve- ja edge-teenuste pakkujate väljakutseid, sealhulgas GPU-dele (graafikaprotsessoritele) juurdepääsu piiranguid, rahastamisraskusi ja talentide värbamist. Ettevõtjatelt oodatakse tagasisidet ka piiriülese tegevuse kohta ELi liikmesriikides ja laienemisel ELi välistele turgudele.
- Tehisaru arendajad ja pakkujad: Konsultatsioon keskendub ka tehisaru arendajate ja pakkujate vajadustele, sealhulgas tehisaru süsteemide kasutuselevõtule erinevates infrastruktuurides (pilv, edge jne), andmete turvalisusele ja pilveteenuste osutajate valikule. Ettevõtjatelt küsitakse arvamust ka tehisaru mudelite inferentsi (järelduste tegemise) jõudluse kohta pilve- ja edge-platvormidel.
- Pilve-/Edge-/AI-teenuste kasutajad: Ettevõtjatelt oodatakse tagasisidet ka pilve-, edge- ja tehisaru teenuste kasutajatena. Küsitakse arvamust teenusepakkujate valiku kriteeriumite, teenuste hindade, andmete asukoha, küberohutuse ja teenuste integreeritavuse kohta.
Mis saab edasi?
Euroopa Komisjon plaanib tehisintellekti ja pilvandmetöötluse määruse ettepaneku avaldada 2025. aasta lõpus.
Tagasisidet on võimalik saata kuni 15. maini e-maili aadressile ireen@koda.ee. Lisaks on võimalik anda tagasisidet vastates Euroopa Komisjoni koostatud veebiküsitlusele SIIN. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan justiits- ja digiministeeriumile.