09.06.2025
Mida arvad plaanitavatest muudatustest atmosfääriõhu kaitse seaduses?
Kliimaministeeriumis on valminud eelnõu, mille eesmärk on viia atmosfääriõhu kaitse seadus vastavusse ELi määrustega osoonikihti kahandavate ainete kohta ja fluoritud kasvuhoonegaaside kohta. Plaanitavad muudatused puudutavad eelkõige fluoritud kasvuhoonegaase ja nende alternatiive käitlevaid ettevõtteid. Anna hiljemalt 16. juuniks meile teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on eesmärk?
Eelnõu peamine eesmärk on viia atmosfääriõhu kaitse seadus vastavusse ELi määrustega osoonikihti kahandavate ainete kohta ((EL) 2024/590) ja fluoritud kasvuhoonegaaside kohta ((EL) 2024/573).
Keda mõjutab?
- külmutus/kliimaseadmete ja soojuspumpade hooldusfirmasid
- HFO-sid sisaldavate seadmete omanikke
- fluoritud kasvuhoonegaase ja nende alternatiive käitlevaid ettevõtteid
- elektrijaotlate omanikfirmasid
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõuga lisandub kohustus registreerida FOKA registris uut ainerühma fluoro(kloro)süsivesinikke (HFO-sid) sisaldavad seadmed (vt eelnõu § 1 p 12). HFO külmaaineid kasutatakse üha enam erinevates külmutus- ja kliimaseadmetes ning soojuspumpades.
- HFO-sid sisaldavate seadmete omanikele ja seadmeid käitlevatele pädevatele käitlemistoimingute tegijatele lisandub kohustus neid seadmeid hooldada ja säilitada FOKA registris andmed tehtud hooldustoimingute kohta (eelnõu § 1 punkt 13).
- Ettevõtetel, mis tegelevad külmutusseadmete, kliimaseadmete ja soojuspumpade käitlemisega, tuleb üle vaadata käitlejate pädevus ja vajaduse korral koolitada inimesi. Eelnõu lisab pädevusnõuded fluoritud kasvuhoonegaaside alternatiive (CO2, NH3 ja süsivesinikud) käitlevatele isikutele ning külmikkergsõidukite, konteinerite, sh külmutuskonteinerite ja rongivagunite külmutusseadmete käitlejatele (eelnõu § 1 punkt 15).
- Eelnõu kehtestab loakohustuse fluoritud kasvuhoonegaaside alternatiivide käitlemiseks (CO2, ammoniaak ja süsivesinikud) (eelnõu § 1 p 17). Lisaks sätestab eelnõu uued seadmetüübid, mille käitlemiseks on vaja taotleda käitlemisluba (paiksed orgaanilise Rankine’i ringprotsessi põhimõttel töötavad seadmed; külmikveokite ja -haagiste külmutusseadmed; külmikkergsõidukite, konteinerite, sh külmutuskonteinerite ja rongivagunite külmutusseadmed) ) (eelnõu § 1 p 17).
- Eelnõu kohustab isikut, kelle valduses on elektrijaotla, mis sisaldab väävelheksafluoriidi (SF6), esitama kliimaministeeriumile andmeid SF6 heitkoguste kohta (eelnõu § 1 p 23). Andmed on vajalikud fluoritud kasvuhoonegaaside inventuuri koostamiseks. Praegu toimub andmete esitamine vabatahtlikkuse alusel. Muudatus mõjutab elektriettevõtteid ja tuuleenergiat tootvaid ettevõtteid, kelle valduses on SF6 sisaldavaid elektrijaotlaid.
- ELi määrused sätestavad põhimõtte: fluoritud kasvuhoonegaaside (või osoonikihti kahandavate ainete) või neid gaase sisaldavate või neil põhinevate toodete ja seadmete ebaseadusliku tootmise, impordi, ekspordi, turule laskmise või kasutamise korral on haldustrahvi maksimumsumma viis korda suurem kui asjaomaste gaaside või toodete ja seadmete turuväärtus. Kui rikkumine kordub viie aasta jooksul, on haldustrahvi maksimumsumma kaheksa korda suurem kui asjaomaste gaaside või toodete ja seadmete turuväärtus. Turuväärtus on kohalik keskmine müügihind. Seetõttu muudab eelnõu atmosfääriõhu kaitse seaduse karistussätteid (eelnõu §1 p-d 30-31,40).
- Eelnõu näeb ette, et kõikide riigisiseste F-gaaside aruannete tähtaeg on edaspidi 20. aprill (eelnõu § 1 p 22). Hetkel on tähtajaks 20. juuni.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Muudatused on planeeritud jõustuma 1. jaanuaril 2026.
Anna meile teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest atmosfääriõhu kaitse seaduses. Vastust ootan hiljemalt 16. juuniks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.