15.04.2024
Mida arvad Euroopa Liidu välishuvide esindamise direktiivist?
Euroopa Komisjon on välja tulnud direktiivi ettepanekuga, millega soovitakse tagada, et kolmanda riigi valitsuse huvides korraldatavate lobitöö kampaaniate ja muude taoliste tegevuste suhtes kohaldatakse kõikjal Euroopa Liidus ühiseid rangeid läbipaistvuse nõudeid. Anna hiljemalt 25. aprilliks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Ettepaneku eesmärk on kehtestada kolmandate riikide nimel tehtava huvide esindamise tegevuse siseturul ühised läbipaistvus- ja vastutavusnõuded.
Keda mõjutab?
- kõiki huvide esindamise tegevusega tegelevaid füüsilisi ja juriidilisi isikuid, kes pakuvad oma teenust kolmanda riigi keskvalitsusele (ja selle ametiasutustele)
- kolmanda riigi avalik-õiguslikke või eraõiguslikke isikuid, kelle tegevus on asjaoludest tulenevalt omistatav kolmanda riigi valitsusasutustele ja kes on seotud majanduslikku laadi tegevusega, mistõttu on tema tegevus sisult võrreldav kolmandale riigile huvide esindamise teenuse pakkumisega
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Huvide esindamise tegevusena käsitletakse selliseid tegevusi, millega püütakse Euroopa Liidus mõjutada avaliku poliitika või õigusaktide väljatöötamist, sõnastamist või rakendamist või avalikke otsustusprotsesse. Eelkõige kuuluvad selliste tegevuste alla näiteks konverentside ja muude ürituste korraldamine ja neis osalemine, konsultatsioonides, sh parlamendi kuulamistes osalemine, kommunikatsiooni- ja reklaamikampaaniad, võrgustike algatused, avalike kirjade, küsitluste arvamus- ja teadusuuringute ning haridusega seotud tegevused (direktiivi artikkel 2 p 1).
- Direktiivi ettepanekuga nähakse ette alljärgnevad läbipaistvusmeetmed:
- Registreerimine läbipaistvusregistris: kolmanda riigi huvide esindamisega tegelevad üksused peavad end registreerima läbipaistvusregistris. Liikmesriikidel palutakse luua selleks vajalikud riiklikud registrid või kohandada selleks otstarbeks olemasolevaid registreid (direktiivi artikkel 9).
- Üldsuse juurdepääs: huvide esindamist käsitlevate andmete põhielemendid tehakse üldsusele kättesaadavaks, mis tagab läbipaistvuse ja võimaldab täita demokraatlikku aruandekohustust. See käib näiteks igal aastal saadud summade, asjaomaste kolmandate riikide ja peamiste tegevuseesmärkide kohta (direktiivi artikkel 12).
- Dokumentide säilitamine: kolmanda riigi huvide esindamisega tegelevatelt üksustelt nõutakse, et nad säilitaksid andmeid huvide esindamisega seotud põhiteabe või -materjalide kohta neli aastat pärast selle tegevuse lõppu (direktiivi artikkel 7).
Millal jõustuvad muudatused?
Direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal direktiiv jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. aprilliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan Justiitsministeeriumile.