Kas mõni toode tuleb USA tollimaksude vastumeetmete nimekirjast eemaldada?
Miks plaanitakse kehtestada kaubanduspoliitilisi meetmeid?
Ameerika Ühendriik kuulutas 2. aprillil välja nö „vastastikused (reciprocal)“ tollimaksud kõikidele maailma riikidele, sh Euroopa Liidule. Lisaks hakkasid alates 3. aprillist kehtima 25% tollimaksud autoimpordile. Lisaks kehtivad juba märtsi algusest Euroopa Liidule kehtestatud 25% tollimaks alumiiniumile ja terasele. Vastuseks Ameerika Ühendriikide poolt kehtestatud tollimaksudele on Euroopa Komisjon välja töötanud uue vastumeetmete paketi, mis avalikustati 8.mail.
Keda mõjutab?
Kõiki ettevõtteid, kes impordivad tooteid Ameerika Ühendriigist
Mille kohta tagasisidet oodatakse?
Euroopa komisjon on koostanud:
Loetelu Ameerika Ühendriikidest pärit või seal toodetud toodetest, mille suhtes võib Euroopa Liitrakendada võimalikke kaubanduspoliitilisi meetmeid (Nimekiri 1).
Loetelu Euroopa Liidust pärinevatest ja Ameerika Ühendriikidesse eksporditavatest toodetest, mille suhtes võib Euroopa Liitrakendada võimalikke kaubanduspoliitilisi meetmeid (Nimekiri 2).
Palume kõigil ettevõtetel, kes impordivad tooteid USA-st, tutvuda Nimekirjaga 1. Kui nimekirjas on tooteid, mis on teie tootmisprotsessis olulised, palume sellest teada anda, kuna seejärel saab Eesti paluda Euroopa Komisjonil antud toodegrupi nimekirjast eemaldada. Tagasisides palume esitada:
toote nimetus,
impordi aastane maht,
põhjendus, miks see toode ei peaks kuuluma kõrgema tollimaksu alla.
Millal vastumeetmed jõustuvad?
Euroopa Liidu vastumeetmete jõustumine on ette nähtud siis, kui läbirääkimised tollimaksude eemaldamiseks ebaõnnestuvad. EL teatas 10. aprillil, et peatab vastumeetmete rakendamise 90 päevaks, et anda aega USA-ga läbirääkimisteks. Samasuguse sammu astus ka USA, peatades ajutiselt oma meetmete rakendamise. Kui läbirääkimised luhtuvad, siis jõustuvad EL vastumeetmed tõenäoliselt juuli alguses.
Anna teada, kas mõni toode tuleks vastumeetme nimekirjast eemaldada. Tagasisidet ootan hiljemalt 6. juuniks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan välisministeeriumile.