Jaga oma mõtteid Euroopa Komisjoni plaani kohta koostada uus õigusakt tööstuse süsinikuheite kiiremaks vähendamiseks
Mis on algatuse eesmärk?
Algatuse peamine eesmärk on aidata Euroopa energiamahukatel tööstusharudel jätkata süsinikuheite vähendamist, säilitades samal ajal rahvusvahelise konkurentsivõime.
Keda mõjutab?
Algatus mõjutab eelkõige energiamahukaid tööstusharusid (keemia-, terase-, tselluloosi- ja paberi-, rafineerimis-, tsemendi-, mitteraudmetalli-, klaasi- ja keraamikatööstus).
Millised teemasid soovib Euroopa Komisjon õigusaktis kajastada?
- Euroopa Komisjon soovib kiirendada ja lihtsustada loamenetlusi seoses tööstuse juurdepääsuga energiale (peamiselt elekter, aga ka vesinik) ja süsinikuheite vähendamise ligipääsuga süsiniku püüdmisele, kasutamisele ja hoiustamise taristule.
- Lisaks soovib komisjon kindlaks teha ja edendada prioriteetseid tööstuse süsinikuheite vähendamise projekte ja klastreid. Selleks plaanitakse luua vastavad kriteeriumid. Leitakse, et avaliku sektori sekkumine on tihti oluline, et vähendada puhtasse tehnoloogiasse tehtavate investeeringute riskitaset, sest süsinikuheite vähendamise projektidesse investeerimisega kaasneb suur risk.
- Euroopa Komisjon soovib ka luua ja kaitsta Euroopas juhtivate vähese süsinikuheitega toodete turgu. Selleks kehtestatakse õigusaktiga strateegilise tähtsusega valdkondades riigihangete jaoks kestlikkuse, vastupidavuse ja ELi minimaalse osaluse nõuded. Lisaks plaanitakse meetmeid vähese süsinikuheitega tööstustoodete edendamiseks. Arutlusel on ELi vabatahtlike märgiste loomine, näiteks vabatahtlik terasemärgis madala süsinikuheite sisaldusega terasele.
Mis saab algatusest edasi?
Euroopa Komisjon soovib õigusakti tööstuse süsinikuheite kiiremaks vähendamiseks vastu võtta 2025. aasta 4. kvartalis.
Anna meile teada, mida arvad Euroopa Komisjoni plaanist ja milliseid tingimusi peaks uus õigusakt sisaldama. Muu hulgas ootan vastuseid järgmistele küsimustele:
- Kas uus õigusakt peaks sisaldama lisaks loamenetluse lihtsustamisele ka muid energia suunalisi ettepanekuid? Kui jah, siis milliseid?
- Millised võiksid olla kriteeriumid süsinikuheite vähendamise projektidele?
- Millised on mõistlikud või ebamõistlikud mitterahalised kriteeriumid vähese süsinikuheitega toodete riigihangete jaoks?
- Mida arvate vabatahtliku madala süsinikuheite sisaldusega toodete märgistusest? Kas oleksite valmis seda oma tootel kasutama? Kas see annaks konkurentsieelise?
Vastust ootan hiljemalt 18. maiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, kes koostab Eesti riigi seisukohad Euroopa Komisjoni algatuse kohta.