Eesti Parimad Ettevõtted 2015

Aasta Ettevõtte 2015 tiitli pälvis ehitusettevõte Kodumaja. Aasta Ettevõte valiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) konkursi Ettevõtluse Auhind ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu Konkurentsivõime Edetabeli parimate seast.

EASi Ettevõtluse Auhind 2015 võitjad:

Aasta uuendaja Adcash
Aasta eksportöör Kodumaja
Aasta piirkonna ettevõte UPM-Kymmene Otepää
Aasta vastutustundlik ettevõte Playtech Estonia
Aasta välisinvestor Westaqua-Invest

Lugusid võitjatega loe siit »

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu Konkurentsivõime Edetabeli 2015 võitjad:

Aasta mikroettevõte Interstudio
Aasta keskmise suurusega ettevõte AdCash
Aasta suurettevõte Merko Ehitus

Konkurentsivõimelisimad ettevõtted tegevusvaldkonniti:

BLRT Grupp, tööstus- ja energeetika
A. Le Coq, toiduainetööstus
Swedbank, finantsvahendus
CM Tallinn, hulgikaubandus
Eesti Telekom, side-, kommunikatsioon ja IT
Tallink Grupp, turism
Tallinna Kaubamaja Grupp, jaekaubandus
Technopolis Ülemiste, kinnisvara
Greencarrier Liner Agency, transport ja logistika
Merko Ehitus, ehitus
Olympic Entertainment Group, teenindus

Lugusid võitjatega loe siit »

EASi juhatuse esimehe Hanno Tombergi sõnul on Kodumaja hea näide Eesti kapitalil põhinevast ettevõttest, kes on end edukalt tõestanud nii kodumaal kui rahvusvahelisel tasandil. „Eksport on meie ettevõtetele see võlusõna, mis aitab neil suuremaks kasvada. Kodumaja puhul on märkimisväärne, et nad ekspordivad praktiliselt 100protsendiliselt, olles samal ajal oma valdkonna tipptegija ja ka vastutustundlik tööandja,“ kirjeldas Tomberg võitjat.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman: „On äärmiselt uhke suruda igal aastal pärjatud ettevõtjate kätt ning soovida neile südamest õnne saavutatu eest. Eriti hea on tunne siis, kui näeme uusi ja värskeid tulijaid. Noorte tahe luua oma ettevõte on kasvutrendis ja ebaõnnestumise hirm hakkab vaikselt kaduma. Ettevõtlikkuse edendamine on meie kõigi missioon ja lausa kohustus teha seda igapäevaselt, mitte projektipõhiselt või mõeldes ettevõtjate peale vaid mõnel päeval või nädalal aastas.“

Jüri Käo, Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimees: "Eduka ühiskonna eeldus on toimiv ja vaba majandus. Viimast kannavad edasi ettevõtjad, kes oma igapäevase tööga meile kõigile väärtust loovad. Aasta ettevõtja konkurss teeb mind igal aastal uhkeks, et Eestis on nii palju erksaid ettevõtjaid ja konkurentsivõimelisi ettevõtteid väga erinevates tegevusvaldkondades."

Aasta Ettevõtte žüriisse kuulusid: endine ettevõtlusminister Urve Palo, majandus- ja taristuminister Kristen Michal, Aasta Ettevõte 2014 võitja Top Marine juht Andry Prodel, Eesti Panga president Ardo Hansson, Tartu Ülikool rektor Volli Kalm ning ettevõtjad Oliver Väärtnõu ja Kati Kusmin.

Eesti Parimad Ettevõtted 2014

Eesti Parimad Ettevõtted 2014 tiitli pälvis Aasta Ettevõtte tiitli Eesti juhtiv ujuvkaide tootja Top Marine OÜ. Aasta Ettevõte valiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) konkursi Ettevõtluse Auhind ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi Konkurentsivõime Edetabel parimate seast.

EASi Ettevõtluse Auhind 2014 võitjad:
Aasta uuendaja MP & Partners Engineering OÜ
Aasta eksportöör Top Marine OÜ
Aasta piirkonna ettevõte Loodusvägi OÜ
Aasta disaini rakendaja La Muu OÜ
Aasta välisinvestor ABB AS
Lugusid võitjatega loe siit »

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu Konkurentsivõime Edetabeli 2014 võitjad:
Aasta mikroettevõte Entronik OÜ
Aasta keskmise suurusega ettevõte Tallinna Teede AS
Aasta suurettevõte EMT AS

Konkurentsivõimelisimad ettevõtted tegevusvaldkonniti:
ABB AS, tööstus- ja energeetika
A. Le Coq AS, toiduainetööstus
Swedbank AS, finantsvahendus
Toyota Baltic AS, hulgikaubandus
EMT AS, side-, kommunikatsioon ja IT
Estravel AS, turism
Tallinna Kaubamaja AS, jaekaubandus
Arealis AS, äriteenindus ja kinnisvara
E.R.S. AS, transport ja logistika
Merko Ehitus AS, ehitus
Olympic Entertainment Group AS, teenindus
Reaalprojekt OÜ, arhitektuur ja projekteerimine
Lugusid võitjatega loe siit »

EASi juhatuse esimehe Hanno Tombergi sõnul on Ettevõtluse Auhind riigi kõrgeim avalik tunnustus silmapaistvatele ja edumeelsetele ettevõtetele. „Oleme konkurssi läbi viinud juba 14 aastat ja peame vajalikuks seda traditsiooni kindlasti edasi kanda. Ettevõtete jaoks on ülioluline, et neid märgatakse, julgustatakse ja toetatakse. Ettevõtluse Auhinnaga tunnustame ettevõtteid erinevates kategooriates, kus võtavad mõõtu nii suured kui väikesed, piirkondlikud ja rahvusvaheliselt tuntud ettevõtted,“ selgitas Tomberg.

Mait Palts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor ütles, et Konkurentsivõime Edetabel selgitab välja tugevaimad ettevõtted nende edukuse, tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse järgi. „Tegu on justkui ettevõtte kompleksvõimega, mis avaldub väga heades majandustulemustes - suuremas läbimüügis, paremates finantstulemustes, efektiivsuses ja produktiivsuses. Tunnustame ettevõtteid, kelle areng on aastate jooksul olnud jätkusuutlik ning kes on andnud ühiskonda märkimisväärse panuse. Peame oluliseks võrdselt suurte ettevõtetega tunnustada ka väikseid, et nad oleksid eeskujuks ja teerajajaks teistele alustajatele,“ lisas Palts.

Aasta Ettevõtte žürisse kuulusid: välisminister Urmas Paet, väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling, Eesti Panga president Ardo Hansson, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Andres Keevallik, Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm, Ettevõtluse Auhind 2013 üldvõitja Kühne + Nagel ASi juhatuse liige Mart Ambur ja Silberauto ASi juhatuse esimees Väino Kaldoja.

Eesti Parimad Ettevõtted 2013

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu koostatavas Konkurentsivõime Edetabelis osutus kõige konkurentsivõimelisemaks mikroettevõtte KLF-Eri OÜ, keskmise suurusega ettevõtte seas on tugevaim Wirtgen Eesti OÜ ja suurettevõtete hulgas Eesti Energia AS. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) Ettevõtluse Auhind 2013 peavõitjaks kuulutati Kühne+Nagel AS. Ettevõtluse Auhinna konkursi korraldamist rahastas EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Lisaks peaauhindadele kuulutati Estonia kontserdisaalis peetud pidulikul galal välja võitjad 5 kategoorias ning selgitati kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted 13 kategoorias.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Tööandjate Keskliit koos Eesti Konjunktuuriinstituudiga on juba kümme aastat koostanud Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabelit ning selgitanud välja ettevõtete üldist konkurentsivõime paremusjärjestust. Sel aastal jagati esmakordselt üldedetabel ettevõtte suuruse järgi kolmeks: selgitati välja konkurentsivõimelisim ettevõte nii suurettevõtete, kesk- ja väikeettevõtete kui ka mikroettevõtete arvestuses.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ütles auhinnatseremoonial: „Tunnustades ettevõtjaid, tunnustame kogu ühiskonna põhiväärtuseid, milleta on raske riigi arengut ette kujutada. Soov edasi pürgida, luua uusi väärtuseid, teha midagi paremini kui varem, julgeda otsustada ja vastutada, püüelda pühendunult oma unistuste täitumise poole on need väärtused, mida täna tunnustame. Ilma nende omaduste ja väärtusteta vaevalt, et ükski ettevõtja pikemaajaliselt konkurentsis suudab püsida.“

Konkurentsivõime üld- ja alamedetabelites tuuakse ära ettevõtted, kes selleks soovi avaldavad, vastavad metoodikas ettenähtud nõuetele ja esitavad nõutavad statistilised andmed oma kahe aasta tegevuse kohta: müügitulu, puhaskasum, tööjõukulud, investeeringud põhivarasse, ekspordikäive, omakapital ja aasta keskmine töötajate arv.

Samuti selgitati konkurentsivõimelisimad ettevõtted ka tegevusvaldkondade lõikes, millisteks osutusid:

Eesti Energia AS, tööstus- ja energeetika
A. Le Coq AS, toiduainetööstus
Tallinna Kaubamaja AS, jaekaubandus
Orlen Eesti OÜ, hulgikaubandus
Estravel AS, turism
Riigi Kinnisvara AS, äriteenindus- ja kinnisvara
Tallinna Sadam AS, transport ja logistika
Merko Ehitus AS, ehitus
EMT AS, side, kommunikatsioon ja IT
Swedbank AS, finantsvahendus
Olympic Entertainment Group AS, teenindus
Oilseeds Trade AS, põllu- ja metsamajandus

Konkurentsivõime Edetabeli koostamise eesmärgiks on välja selgitada kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted, pakkuda firmadele võimalust võrrelda end teiste omasugustega ning hinnata Eesti ettevõtete edukust, tulemuslikkust ja jätkusuutlikkust. Konkurentsivõime edetabel koostatakse üldedetabelina, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete arvestuses ning tegevusalade kaupa 13 kategoorias.

Konkursi Ettevõtluse Auhind eesmärk on jagada riigipoolset tunnustust edukatele ettevõtetele ja tõsta ettevõtlusteadlikkust. Auhinnakategooriate parimad valisid eri valdkondade eksperdid, peaauhinna võitja aga kõrgetasemeline žürii.

EASi juhatuse esimehe Taavi Lauri sõnul esindab Ettevõtluse Auhind 2013 peavõitja Kühne+Nagel väga hästi seda mõtteviisi, millele EAS on oma töös välisinvestoritega rõhuasetuse pannud. „Soovime üha enam näha Eestis ettevõtteid, mis tooks siia oma arenduskeskused ja looks seega kõrge lisandväärtusega tarku töökohti. Selliste ettevõtete tulek on ka signaal kohalikele ettevõtjatele - meil on aeg väärtusahelas ülespoole liikuda,“ selgitas Laur.

Konkursi Ettevõtluse Auhind võitjad kategooriate lõikes:

Estanc AS - aasta uuendaja
Tartu Mill AS - aasta eksportöör
Aqva Hotels OÜ - aasta piirkondlik ettevõte
Rake AS - aasta kasvuettevõte
Kühne+Nagel AS - aasta välisinvestor ning Ettevõtluse Auhind 2013 peaauhinna võitja.

Konkurss Ettevõtluse Auhind on kõrgeim riigipoolne tunnustus ettevõtjatele ja ettevõtlikkusele ning samas ka pikima ajalooga ettevõtluskonkurss Eestis. Esmakordselt toimus konkurss 2000. aastal.

 

Vaata lisaks www.konkurents.ee

Eesti Parimad Ettevõtted 2012

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu koostatud edetabeli alusel on Eesti kõige konkurentsivõimelisem ettevõte juba teist aastat järjest AS EMT. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) väljaantava „Ettevõtluse auhind 2012“ peavõitjaks pärjati täna õhtul PKC Eesti AS. Ettevõtluse auhinna konkurssi rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Lisaks kahele peaauhinnale kuulutati täna õhtul Estonia kontserdisaalis peetud pidulikul galal välja võitjad neljas kategoorias ning selgitati kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted 13 kategoorias.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman tänas kõiki konkurentsivõime edetabelis osalejaid ning nentis, et kümnendat korda koostatav konkurentsivõime edetabel on kujunenud kestvaks traditsiooniks ja jagatavad auhinnad väärikaks tunnustuseks.

„Täitunud on kümnes aasta, kui ettevõtjaid ühtse ja rahvusvaheliselt tunnustatud metoodika järgi kõrvutame. Toome esile ja tunnustame edukamaid ja seame neid teistele eeskujuks. On rõõm tõdeda, et osaleda soovijaid oli sel aastal märksa rohkem kui viimastel kordadel,“ rõõmustas Luman.

Konkurentsivõimelisimaks tööstus- ja energeetikaettevõtteks tuli tänavu Eesti Energia AS, jaekaubanduse valdkonna võitja oli Tallinna Kaubamaja AS, hulgikaubanduse võitja Orlen Eesti OÜ, konkurentsivõimelisimaks toiduainetööstuseks joogitootja AS A. Le Coq ning turismiettevõtteks OÜ GoAdventure. Side, kommunikatsiooni ja IT vallas oli võitja AS EMT, ehituse vallas Merko Ehitus AS, arhitektuuris ja projekteerimises Esplan OÜ, äriteeninduse ja kinnisvara valdkonnas Riigi Kinnisvara AS, finantsvahenduse kategoorias Swedbank AS, teenindusettevõtete seas Trustcorp OÜ, transpordi ja logistika alal Tallinna Sadama AS, põllu- ja metsamajanduse valdkonnas Riigimetsa Majandamise Keskus ning väike- ja keskmiste ettevõtete lõikes Norpe Eesti OÜ. Kõige mitmekülgsemalt konkurentsivõimelisima ettevõtte tiitliga pärjati Santa Monica Networks Group OÜ.

EASi juhatuse esimehe Ülari Alametsa sõnul on Ettevõtluse Auhinna konkurss kõrgeim riigipoolne tunnustus ettevõtjatele ja ettevõtlikkusele, kus edukaks osutuvad need firmad, kelle jõupingutused on kestnud aastaid. “ Iga aednik teab, et kõige keerulisem on alustada – heas usus külvatud seemned võivad kiduma jääda ning loodetud saak kujuneda tagasihoidlikuks,“ kõneles Alamets ettevõtjatele suunatud kõnes. „Meie kultuur ei ole ebaõnnestujate suhtes just ülemäära toetav ja mõistev olnud. Usun, et tegelikult on kasu ka ärilistest luhtumistest – iga ebaõnnestumine võib olla õppetund, kui sellest õppida,” nentis ta samas.

Aasta alustajaks kuulutati mobiilirakenduste tootja Creative Mobile OÜ, kelle populaarset mängu Basketball Shots 3D on alla laaditud enam kui 7,4 mln korda, mis teeb sellest ühe menukama Androidil põhineva mobiilimängu.

Tänavuseks aasta eksportööriks sai Molycorp Silmet OÜ, kes on Euroopa üks suuremaid haruldaste metallide ja muldmetallide tootjaid.

Turismi uuendaja tiitliga pärjati Vihula mõisa puhkeküla (Vihula Manor Hospitality OÜ), mis on arendanud 16. sajandist pärit mõisakompleksi kaasaegsete mugavustega puhkekohaks.

Aasta välisinvestorina hindas žürii veoauto- ja elektroonikatööstustele juhtmeköidiseid valmistavat PKC Eesti AS-i, kes omab tehaseid Haapsalus ja Keilas, mis annavad tööd 1100-le inimesele.

Nende nelja kategooria võitja seast selgitatigi välja „Ettevõtluse auhind 2012“ laureaat PKC Eesti AS.

Konkursi Ettevõtluse Auhind eesmärk on jagada riigipoolset tunnustust edukatele ettevõtetele ja tõsta ettevõtlusteadlikkust. Auhinnakategooriate parimad valisid eri valdkondade eksperdid, peaauhinna võitja aga kõrgetasemeline žürii majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi juhtimisel.

Konkurentsivõime Edetabeli koostamise eesmärgiks on välja selgitada kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted, pakkuda firmadele võimalust võrrelda end teiste omasugustega ning hinnata Eesti ettevõtete edukust, tulemuslikkust ja jätkusuutlikkust. Konkurentsivõime edetabel koostatakse üldedetabelina, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete arvestuses ning tegevusalade kaupa 13 kategoorias.

Täiendav info ettevõtluskonkursside ja tulemuste kohta on kättesaadav veebilehel www.konkurents.ee. Estonia kontserdisaalis toimunud ettevõtlusauhindade galast toimus täna ka teleülekanne.

Eesti Parimad Ettevõtted 2011


14. septembril 2011 kuulutati
kõige konkurentsivõimelisemaks ettevõtteks vastavalt Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu koostatavale Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabelile AS EMT. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) väljaantava Ettevõtluse Auhind 2011 peavõitjaks pärjati OÜ Fortumo.

Lisaks kahele peaauhinnale kuulutati Estonia kontserdisaalis peetud pidulikul galal välja võitjad 6 kategoorias ning selgitati kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted 13 kategoorias.

Konkurentsivõimelisimaks tööstus- ja energeetikaettevõtteks tuli tänavu lisaks laevaehitusele paljudesse valdkondadesse laienenud AS BLRT Grupp, jaekaubanduse valdkonna võitja oli AS Eesti Statoil, hulgikaubanduse võitja teravilja ja rapsiseemnete müüja AS Oilseeds Trade, konkurentsivõimelisimaks toiduainetööstuseks joogitootja AS A. Le Coq ning turismiettevõtteks OÜ GoAdventure. Side, kommunikatsiooni ja IT vallas oli võitja AS EMT, ehituse vallas AS Napal, äriteeninduse ja kinnisvara valdkonnas AS Riigi Kinnisvara, finantsvahenduse kategoorias AS Swedbank, teenindusettevõtete seas AS G4S Eesti, transpordi ja logistika alal AS E.R.S. ning väike- ja keskmiste ettevõtete lõikes AS Pärnu Sadam. Kõige mitmekülgsemalt konkurentsivõimelisima ettevõtte tiitliga pärjati energeetika vallas tegutsev Fortum Tartu AS.

 

Aasta innovaatoriks kuulutati tarkvaratootja ZeroTurnaround OÜ, kelle toodet Jrebeli on müüdud enam kui 65 erinevasse riiki, kus neid kasutavad teiste seas sellised tuntud ettevõtted nagu Apple, IBM, Cisco, Twitter, LinkedIn.

Tänavuseks aasta eksportööriks sai Fortumo OÜ, kelle arendatud mobiilimaksete platvorm aitab erinevate mobiiliteenuste pakkujatel raha kasseerida enam kui 60 riigi tarbijatelt.

Turismi uuendaja tiitliga pärjati Põlvamaal Varbuse külas tegutsev SA Eesti Maanteemuuseum tänu erilisele vabaõhuekspositsioonile “Teeaeg”, kus liiguvad nii ajale jalgu jäänud liiklusvahendid kui ka tulevikusõidukid.

Disaini rakendaja tiitel läks vuugihermeetikute tootjale Krimelte, kes lõi koostöös disaineritega erilise vuugivahupudeli aplikaatori. Krimelte on varem pälvinud Ettevõtluse Auhinna konkursi tunnustuse ka parima eksportöörina.

Aasta arenejana hindas žürii noort Tartu ettevõtet LCDVF OÜ, kelle väljatöötatud peegelkaamera pildiotsijat on müüdud juba üle 15 000 eksemplari kogu maailmas.

Aasta välisinvestori auhinna teenis välja energeetika- ja automaatikaettevõtte AS ABB, kel on just käsil oma Eesti tegevuse koondamine Jüris asuvasse innovatsioonilinnakusse. ABB investeerib jõuliselt siinsesse arendus- ja inseneritegevusse.

Tunnustati ka ettevõtluse edendajaid, selle tiitli pälvisid noorte ettevõtlikkuse arendamisele keskenduv SA Entrum ning elektroonse majandusaasta aruannete keskkonna loonud Registrite ja Infosüsteemide Keskus (RIK). Parimaks õpilasfirmaks kuulutati SOCKme, kes toodab ja müüb ainulaadseid mobiiltelefonisokke.

Vaata lisaks www.konkurents.ee

Eesti Parimad Ettevõtted 2010

Juba kaheksandat korda korraldas Eesti Kaubandus-Tööstuskoda 2010. aastal koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti Tööandjate Keskliiduga traditsioonilised ettevõtluskonkursid „Eesti ettevõtete konkurentsivõime edetabel 2010” ja „Ettevõtluse auhind 2010". Konkursside võitjate edulood ja nii üld- kui ka tegevusalade edetabelid jõudsid trükistesse „Eesti parimad ettevõtted 2010” ja „Top Estonian Enterprises 2010” (ilmub oktoobris 2010) ning konkurentsiportaali www.konkurents.ee 


7. septembri õhtul kuulutati Estonia Kontserdisaalis pidulikult välja 2010. aasta ettevõtlusauhindade saajad. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) poolt väljaantav Ettevõtluse Auhind 2010 läks Ericsson Eesti AS-le ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu koostatavas Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabelis 2010 tuli esimeseks Tallink Grupp AS.

Lisaks kahele peaauhinnale kuulutati konkurssidel välja võitjad 6 auhinnakategoorias ning selgitati kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted 12 majandustegevusalas. 

Konkurentsivõime Edetabeli koostamise eesmärgiks on välja selgitada kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted, pakkuda ettevõtetele võimalust võrrelda end teiste omasugustega ning hinnata Eesti ettevõtete edukust, tulemuslikkust ja jätkusuutlikkust. Konkurentsivõime edetabel koostatakse üldedetabelina, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete arvestuses ning tegevusalade kaupa 12 kategoorias.

Tiitli Eesti Konkurentsivõimelisim Ettevõte 2010 sai Tallink Grupp AS, kes edestas konkurentsivõime üldedetabelis teisele kohale tulnud Mažeikiu Nafta Trading House’i 1,5 protsendiga Tallink Grupi müügitulu ja investeeringud on 2010. aasta konkurentsivõime edetabelis konkurentsitult kõige suuremad.

Majanduse tegevusalade kaupa osutusid edetabeli võitjateks järgmised ettevõtted:
BLRT Grupp AS - konkurentsivõimelisim tööstus- ja energeetikaettevõte 2010;
A. Le Coq AS - konkurentsivõimelisim toiduainetööstuse ettevõte 2010;
Humana Sorteerimiskeskus OÜ - konkurentsivõimelisim jaekaubandusettevõte 2010;
Mažeikiu Nafta Trading House OÜ
- konkurentsivõimelisim hulgikaubandusettevõte 2010;
DenEesti OÜ – konkurentsivõimelisim turismiettevõte 2010;
Riigi Kinnisvara AS – konkurentsivõimelisim äriteenindus- ja kinnisvaraettevõte 2010;
AS Vopak E.O.S. – konkurentsivõimelisim transpordi- ja logistikaettevõte 2010;
Merko Ehitus AS – konkurentsivõimelisim ehitusettevõte 2010;
EMT AS – konkurentsivõimelisim side-, kommunikatsiooni- ja IT-ettevõte 2010;
Markilo OÜ – konkurentsivõimelisim põllu- ja metsamajandusettevõte 2010;
If Eesti Kindlustus AS – konkurentsivõimelisim finantsvahendusettevõte 2010;
AS G4S Eesti – konkurentsivõimelisim teenindusettevõte 2010;
Rentest OÜ – konkurentsivõimelisim väike- ja keskettevõte 2010.

2010. aasta Konkurentsivõime Edetabeli koostamisel osales kokku 342 Eesti ettevõtet, kellest vastavalt metoodikale kvalifitseerus lõpptabeli koostamisel 325.


Konkursi Ettevõtluse Auhind läbiviimise eesmärk on riigipoolse tunnustuse jagamine Eesti edukatele ettevõtetele ja ettevõtlusteadlikkuse tõstmine. Auhinnakategooriate parimad valisid eri valdkondade eksperdid, peaauhinna võitja kõrgetasemeline žürii majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi juhtimisel.
Aasta Areneja 2010 võitjaks valiti Polarwerk OÜ
, mis pakub ehitus-, remondi- ja hooldusteenuseid raudteel ning on suutnud teostada järjest keerukamaid töid ja osaleda hangetes peatöövõtjana. 
Innovaator 2010 võitjaks valiti Massi Miliano OÜ
, mis lõi virtuaalse proovikabiini Fits.me ehk proovija mõõtudele vastava robotmannekeeni, mis aitab internetipoest ostes rõivaste istuvust proovida.
Eksportöör 2010 võitjaks osutus Wendre AS
, mis on suure eksportkäibega ettevõte, mis suutis erinevalt paljudest teistest suureksportööridest oma eksporti 2009. aastal ka kasvatada, investeeris uutesse tehnoloogiatesse ning tõi turule uusi tooteid. 
Välisinvestor 2010 võitjaks valiti Ericsson Eesti AS,
mis võttis üle osa Elcoteq’i tootmisest ja lisas 4G võrguseadmete tootmise. 
Turismi Uuendaja 2010 võitjaks valiti Maarja Magdaleena Gild MTÜ,
mis on Pärnu kunstnikke ja käsitöölisi ühendav terviklik loomekeskus oma 18 meistrikojaga, pakkudes külastajatele lisaks aktiivset puhkust ja elamusturismi, toetab tugevalt kohaliku käsitöötraditsiooni edasikestmist ja elujõulisena püsimist ning tegeleb Pärnu Gildipäevade, advendiaja ürituste ja jõululaada korraldamisega. 
Lisaks oli tänavu üks uus kategooria, Disaini Rakendaja 2010, mille pälvis Balteco AS, kes Põhja-Euroopa suurima vannitootjana rakendab oma toodangu disainimisel Eesti disainerite Toomas Kelderi, Matti Õunapuu, Tiit Liivi, Tõnis Krikki, Harri Erlichi ja Sven Sõrmuse loomingut.

Samuti anti välja Eesti Juhtimiskvaliteedi Auhind 2010, mille suurettevõtete kategoorias pälvis Enics Eesti AS. 

Lisaks anti välja auhind Tunnusta Ettevõtluse Edendajat 2010, mille võitis Testmarket.eu, Eesti Ekspressi ajakirjaniku Toivo Tänavsuu poolt asutatud ja veetud ingliskeelne veebikeskkond, mis tutvustab Eesti tehnoloogiafirmasid, võtmeisikuid, saavutusi. 

Parim Õpilasfirma 2010 on Pääsuke (Rolling Art) Tartu Kunstigümnaasiumist. 

Swedbanki eriauhind innovaatilisele eksportöörile anti ettevõttele Mobi Solutions. 

Konkursside koostööpartner on Eesti Konjunktuuriinstituut. Alates aastast 2003, mil Kaubanduskoja algatusel Eesti konkurentsivõimelisimat ettevõtet välja selgitatakse, on jõus põhimõte, et edetabelisse lülitatakse ettevõtted, kes selleks ise soovi avaldavad ning vajalikud andmed õigeaegselt esitavad. Ettevõtted ise otsustavad, millisel tegevusalal nad konkureerivad (kui tegemist on mitme tegevusalaga). Samuti on ettevõtetel õigus ise otsustada, kas nad esinevad konsolideeritult või iga allettevõte eraldi.

7 aasta jooksul on Eesti konkurentsivõimelisimaks ettevõtteks osutunud 4 ettevõtet: Eesti Energia AS (2003), Hansapank (2004, 2005, 2006), Tallink Grupp (2007, 2008) ja Mažeikiu Nafta Trading (2009). Kõige pikema võitjastaažiga on BLRT Grupp kategoorias „Konkurentsivõimelisim tööstus- ja energeetikaettevõte“ – 6 korda. 4 korda on konkurentsivõimelisimaiks ettevõtteiks tunnistatud A. Le Coq toiduainetööstuse ettevõttena ja Mažeikiu Nafta Trading hulgikaubandusettevõttena.

 

Eesti Parimad Ettevõtted 2009

2009. aastal korraldas Kaubanduskoda koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti Tööandjate Keskliiduga traditsioonilised ettevõtluskonkursid „Eesti ettevõtete konkurentsivõime edetabel 2009” ja „Ettevõtluse auhind 2009”. Konkursside võitjate edulood ja nii üld- kui ka tegevusalade edetabelid jõudsid trükistesse „Eesti parimad ettevõtted 2009” ja „Top Estonian Enterprises 2009” ning konkurentsiportaali www.konkurents.ee

Konkursside koostööpartner on Eesti Konjunktuuriinstituut. 2009. aasta Konkurentsivõime Edetabeli koostamisel osales kokku 378 Eesti ettevõtet, kellest vastavalt metoodikale kvalifitseerus lõpptabeli koostamisel 354. Põhiline mittekvalifitseerumise põhjus oli osalemiseks mittepiisav täismajandusaastate arv, 2008. majandusaasta lõppemine negatiivse tulemiga või andmete puudulik esitamine. Nagu ka eelmisel aastal, oli osalejatel võimalik valida 12 tegevusvaldkonna vahel, et ennast konkurentidega võrrelda. Siiski tulemuste lõplikul kokkuarvestamisel jäi valdkondi, milles selgitati välja konkurentsivõimelisimad ettevõtted, järgi 9.

Turismi ning põllu- ja metsamajanduse valdkonda laekus liiga vähe konkureerijaid, mistõttu otsustati sel aastal nendes valdkondades parimaid mitte valida. Kõik ettevõtted, kes nendes valdkondades kandideerisid, kajastuvad kindlasti üldises edetabelis ja oma suurusest sõltuvalt ka väike- ja keskmiste ettevõtete edetabelis. Samuti ühendati jae- ja hulgikaubanduse valdkonnad ühtseks kaubanduse valdkonnaks, kuna paljude kandideerinud ettevõtete tegevuses on esindatud nii jae- kui ka hulgikaubandus ning piiri nende kahe vahel oli raske tõmmata. Juba kolmandat aastat järjest selgitati lisaks üldvõitjale välja ka kõige konkurentsivõimelisem väike- ja keskettevõte.

Rõõm on tõdeda, et selles kategoorias soovis oma ettevõtet teistega võrrelda 186 ettevõtet. Nii nagu ka varasematel aastatel, oli Konkurentsivõime Edetabelis kõige arvukamalt osavõtjaid tööstuse ja energeetika valdkonnas (111, möödunud aastal 101). Kõige vähemaarvuliselt konkureeris toiduainetööstuse ettevõtteid (9). Ehitusvaldkonna ettevõtteid konkureeris edetabelis eelmise aasta 55 asemel 43. Äriteeninduse ja kinnisvara valdkonnas kandideeris aga möödunud aasta 11 ettevõtte asemel 29. Möödunud aasta võitjatest suutsid oma koha ja loomulikult ka hea konkurentsivõime säilitada 3 ettevõtet – neist BLRT Grupp AS juba kuuendat ja Mažeikiu Nafta Trading OÜ neljandat aastat järjest. Kõik võitjad on oma valdkonnas tuntud tegijad ja kahtlemata väärivad oma tiitlit. Käesoleva aasta Eesti konkurentsivõimelisima ettevõtte tiitli sai Mažeikiu Nafta Trading OÜ, kes osutus konkurentsivõimelisimaks ka kaubandusettevõtete hulgas ja on juba 3 aastat kandnud tiitlit Konkurentsivõimelisim hulgikaubandusettevõte. Konkurentsivõimelisima väike- ja keskettevõtete kategooria võitjaks osutus Riverside OÜ, kes on asutatud aastal 2003 ja saavutas oma (ehitus) valdkonna ettevõtete seas kõrge kolmanda koha ja üldises edetabelis neljanda koha.

Konkurentsivõime Edetabeli võitnud ettevõtete keskmine vanus on 16,5 aastat, kui mitte arvestada A. Le Coq’i, mis asutati 1800. aastal ja tegutsenud juba 208 aastat. Noorimateks võitjateks osutusid Riverside OÜ ja Mažeikiu Nafta Trading OÜ (asutatud aastal 2003). Kui vaadata edetabeli parimate ettevõtete omakapitali jaotust, siis 4 ettevõtet kuulub 100%-liselt Eesti erakapitalile, 3 ettevõtet 100%-liselt väliskapitalile ja ülejäänud võitjatel on kapital jagatud Eesti- ja välismaiste omanike vahel. Hea meel on selle üle, et pea kõik edetabeli võitjad on Eesti Kaubandus-Tööstuskoja liikmed. Edetabelid, metoodika ja kõik konkurssi puudutav on kättesaadav ka konkurentsialases portaalis www.konkurents.ee